آنچه در این دفتر عرضه میشود بخشی از سخنرانی هاییست که در تهران توسط پروفسور رضا ایراد شده و مقالات پیوست هم در سالهای بعد در پاریس نگاشته شده اند. عنوان کتاب اشاره ایست به دیدها و اندیشه های نگارنده در سخنرانیها و مقالات این مجموعه.

منابع مشابه بیشتر ...

6613f6e350141.jpg

با کاروان حله: مجموعه نقد ادبی با تجدیدنظر در چاپهای سابق و افزودن ده گفتار تازه

عبدالحسین زرین کوب

این اثر مجموعه ای است شامل بیست مقاله به قلم استاد عبدالحسین زرین کوب که هر مقاله به یک شاعر اختصاص دارد. از رودکی شروع می شود در ادامه به فردوسی، فرخی، منوچهری، ناصر خسرو، مسعود سعد، خیام، سنایی، انوری، خاقانی، نظامی، عطار، مولوی، سعدی، امیر خسرو دهلوی، ابن یمین، حافظ، جامی و صائب می پردازد و در نهایت به بهار ختم می شود.این مقالات به صورت مختصر اما نه با نادیده گرفتن مطالب حیاتی بلکه گزینش صحیح از میان آنان به نگارش درامده است و همین عامل اثر را برای علاقه مندان به آشنایی با شعر فارسی چه خواننده ی مبتدی و چه حرفه ای جذاب کرده است. او با استفاده از نسخه های موجود آثار و تذکره های نوشته شده درباره ی این شاعران و با نظر به شرایط سیاسی اجتماعی دورران حیات شان به بررسی اشعار و زندگی آنها می پردازد. با کاروان حله کتابی است که می تواند شناخت ما را از این بزرگان و آثارشان ارتقا ببخشد.

6613f50fa637b.jpg

گوشه ای از فرهنگ ایران باستان

فرهاد آبادانی

گنجینه فرهنگ و تمدن کهن سال ایران باستان دانشمندان و پژوهش کنندگان را به تحقیق و تتبع هر چه بیشتر واداشته و هر روز بر دامنه آن افزوده میگردد و در دانشگاههای معتبر جهان شعبه ویژه ای از دروس تحصیلی را تشکیل داده و محققین عمری را در پی جویی آن صرف می نمایند. مستشرقین با بررسی اسناد علمی و مشاهدات عینی، توانسته اند تحقیقات منظمی را دنبال نموده و در دسترس علاقمندان قرار دهند. کتاب حاضر جزئی از این تحقیق به شمار میرود که نویسنده محترم آن سعی نموده است بارزترین آثار را جمع آوری نموده و بنام "گوشه ای از فرهنگ و تمدن ایران باستان" در اختیار ایران دوستان بگذارد. آنچه در این مجموعه گردآوری شده است، نوشته ها و ترجمه هایی است که در مجله های مختلف ادبی و اختصاصی به چاپ رسیده است. این مقالات در طی مدتی کمتر از ده سال از نوشته ها و تحقیقات دانشمندانی که در تمدن و فرهنگ ایران صاحب نظر و متبحر بوده اند و در مجله های مختلف خارجی چاپ نموده اند ترجمه شده اند.

دیگر آثار نویسنده بیشتر ...

587a32832c340.jpg

برگ بی برگی (مجموعه مقالات فرهنگی)

فضل الله رضا

فضل ‌الله رضا (1293 - ) مهندس برق، استاد دانشگاه و سفیر سابق ایران است. وی لیسانس رشتهٔ مهندسی برق را از دانشگاه تهران و فوق لیسانس را از دانشگاه کلمبیای آمریکا و مدرک دکترا را از دانشگاه پلی تکنیک نیویورک دریافت کرد. فضل ‌الله رضا عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و علاوه بر تحقیقات علمی در رشته های ادبی نیز تلاش های بسیاری داشته است. کتاب پیش رو که مجموعه ای از مقالات فرهنگی و سخنرانی های اوست از 4 دفتر با عناوین سفر به آمریکا (دوران دانشجویی در تهران و پس از آن آمریکا)، مقالات ادبی – فرهنگی (چرا شاهنامه را دوست دارم، وزیر مآل اندیش، قطره ای از دریا، دو قصیده عارفانه از گویندگان معاصر و یک نامه خصوصی)، علم و عرفان (در پیرامون علم و عرفان و در مناظره اصحاب علم و دین) و سخنرانیها (در آمریکا و ایران) تشکیل شده است. این کتاب در سال 1380توسط انتشارات صدای معاصر به چاپ رسیده است.

کلیات/مجموعه مقالات پژوهش‌ها/پژوهش‌های عمومی ادبی
کتاب